1k 0

Latinskoamerická kultura, jídlo a noční život ve spojení s lyžováním v jihoamerických Andách

Lyžujte v Jižní Americe během skvělé dovolené – fantástico y excelente! Jižní Amerika není mezi mezinárodními cestovateli známá jen tancem latinské salsy, Machu Picchu a spoře oděnými brazilskými návštěvníky pláží. Je zde také skvělé lyžování, zejména v Andách v Argentině a Chile. Lyžování v Jižní Americe je světově proslulé, ale oblíbené je zejména mezi nadšenými lyžaři a snowboardisty z USA a Kanady.

Lyžařská střediska Jižní Ameriky

Jižní Amerika nabízí více než 30 lyžařských středisek. Většina lyžování v Jižní Americe se odehrává v obrovském pohoří And, které tvoří přirozenou hranici mezi Argentinou a Chile. Kromě chilských lyžařských středisek a argentinských lyžařských středisek poskytují Andy také nekonečnou rozlohu lyžařských terénů tzv. backcountry.

V Bolívii je také lyžařské středisko Chacaltava, které tvrdí, že má nejvýše položený lyžařský vlek na světě, ale je spíše rustikální, a to s velkým „R“. Lyžování a stravování jinde v Jižní Americe je omezeno na řízené lyžařské túry v Kolumbii, Ekvádoru a Peru.

Chilské lyžařské středisko Valle Nevado. Fotka od Getty Images

Některá dobře známá argentinská lyžařská střediska jsou Las Leñas, Cerro Catedral (Bariloche), Chapelco a Cerro Bayo. Vysoce položená chilská lyžařská střediska zahrnují Portillo, Valle Nevado, La Parva, El Colorado/Farellones a Nevados de Chillan (dříve známý jako Termas de Chillan).

Lyžařská střediska jsou extrémně rozmanitá pokud jde o infrastrukturu, náklady a klientelu, která je navštěvuje. Některá letoviska jsou víceméně prostá, určená pro rodinnou zábavu a vládne jim peso. Na druhém konci spektra je mnoho letovisek, kde jsou mnohomilionové lanovkové systémy, luxusní hotely a hlavní měnou je tam americký dolar.

Lyžování v Jižní Americe

Pohoří And, které rozděluje Chile a Argentinu, je po Himaláji druhým nejvyšším pohořím na světě. V důsledku toho je mnoho lyžařských středisek ve vysoké nadmořské výšce 3700 metrů. V těchto závratných výškách si budete muset prvních pár dní odpočinout, ale přinášejí i výhody pro milovníky sněhu. Sníh je kvalitní. Andský sníh je typicky kříženec mezi pobřežními sněhovými srážkami, které byste našli na západním pobřeží Severní Ameriky, a suchým prašanem obvyklým v Utahu a Coloradu.

Snowboardista na jihoamerickém sněhové „kříženci“. Fotka od Getty Images

Na jihu nabízejí některá lyžařská střediska kombinaci lyžování nad a pod hranicí lesa, ale mnoho jihoamerických lyžařských středisek je nad touto hranicí. V takových výškách jsou skvělé výhledy a někteří lidé dávají přednost lyžování ve volném terénu. Terén bez stromů však může mít mnoho nevýhod. Za nepříznivého počasí na horách nejsou žádné chráněné oblasti a střediska musí někdy zavřít nebo alespoň pozastavit některé z vleků z důvodu silného větru. A pokud areál zůstane otevřený, zhoršená viditelnost může z lyžařského profesionála udělat nováčka. Naštěstí je v Jižní Americe spousta slunečných dní.

Heliskiing v Jižní Americe

Různá střediska v Jižní Americe nabízejí heli-skiing a většina z nich nabízí jednodenní balíčky. Někteří provozovatelé heli-ski nabízejí také jednotlivé sjezdovky, takže je výhodné kombinovat lyžařské středisko s heli-lyžováním. Dostupnost heli-ski areálů je výhodná zejména pro rodiny nebo skupiny, kde chce „heli-lyžovat“ pouze jeden její člen. 

„Vrtulník vás vysadí na samém vrcholu hor. Před očima se otevře neposkvrněná bílá náruč a do krve se začne uvolňovat adrenalin. Sjíždíte liduprázdné svahy a společnost vám dělá pouze vítr. Přesně to je heliskiing. Zrod tohoto jedinečného sportu se udává v roce 1958, kdy Bengt Binks Sandahl začal jako první provádět lyžaře nedotčenými vrcholy Aljašky.“ www.horydoly.cz

Fotka od Getty Images

Kdy je lyžařská sezóna?

Netřeba dodávat, že lyžařská sezóna v Jižní Americe probíhá během zimy na jižní polokouli. Lyžařská sezóna začíná v polovině června a trvá do října, túry po backcountry se mohou prodloužit o další měsíc. Nejlepší lyžování v prašanu je od poloviny července do začátku září.

Proč lyžovat a snowboardovat v Jižní Americe?

Jižní Amerika nabízí rozmanitost lyžařských terénů a lyžování v prašanu na obrovském pohoří. Lyžařská dovolená v Jižní Americe však není jen o lyžování a snowboardingu. Pokud rádi kombinujete skvělé lyžování s úžasným nočním životem, pak je Jižní Amerika pro vás, protože můžete zažít pohádkovou latinsko-americkou kulturu. Après ski začíná pozdě, večeře ještě později a tanec následuje dlouho do noci. 

Peruánský tradiční festival ve městě Cuzco. Fotka od Getty Images

Lyžařské a snowboardové zájezdy do Jižní Ameriky

Skvělý způsob, jak prozkoumat jihoamerická lyžařská střediska, je vydat se na výlet do více středisek. Některé itineráře zahrnují také ježdění na sněžném skútru nebo výlety mimo sjezdovky. Kromě setkání s dalšími podobně smýšlejícími jezdci má průvodcovaný výlet řadu výhod. Nebudete muset bojovat se svými znalostmi španělštiny a průvodci se také postarají o všechny vaše cestovní dokumenty. Některé zájezdy zahrnují také další aktivity, jako jsou návštěvy vinařství, výlety do vesnice Mapuche nebo jiné kulturní zážitky. Z lyžařských areálů můžete také vytěžit maximum, protože průvodci důvěrně znají terén, takže můžete lyžovat na těch nejlepších tratích v nejlepším sněhu, přičemž vaše bezpečnost je prvořadá.

Zdroj: www.powderhounds.com. Náhledová fotografie: Getty Images

Sledovat