337 0

Prevence úrazů na snowboardu podle profi zdravotníků: Fyzička, rozcvička, padání

Zranění během snowboardingu se dá předcházet mnoha způsoby, jak správnou přípravou, tak výbavou, jako jsou chrániče zápěstí, chránič páteře a helma. „Co ale předně ochrání vaši hlavu, je hlavně vaše hlava samotná“, tedy jak rozumně a vhodně se budete chovat na sjezdovce.

Předejít zranění může každý dobrou fyzickou připraveností na zimní sezonu. Lidé se vydají na hory a za celý rok se v podstatě pohybovali jen převážně automobilem. Jízda na lyžích není totéž jako jízda autem, ale vyžaduje fyzickou připravenost, popisuje nutnost prevence bulletin Centra úrazové prevence časopisu Zdravotně sociální fakulty Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích.

Bez fyzické připravenosti je úraz téměř jasný

Mnohé úrazy jdou na vrub právě velmi malé fyzické připravenosti, kdy svaly po poměrně krátkodobé zátěži nestačí správně reagovat na terén – a to právě bývá nejčastěji příčinou úrazu. Tomu se dá předejít tréninkem před sezonou, kdy dáte tělu možnost se vyrovnat s náhlou zvýšenou zátěží v této části roku. Tím významně předcházíte možnému úrazu.

Preventivní vhodné oblečení

K prevenci zranění bychom mohli přiřadit i vhodné oblečení, jako jsou dostatečně silné rukavice, které jsou velmi důležité hlavně při střetu s hranou snowboardu. Především by se neměla opomíjet důležitost přilby a správné manipulovatelnosti s prknem, jež mohou někdy zachránit život nebo předejít těžkému poškození zdraví.

Naprostá samozřejmost: Rozcvička

Raz dva tři, doleva doprava. Bez rozcvičky na svah nelez. Fotka od Gustavo Fring z Pexels

Rozcvička bez i se snowboardem jako dobré prohřátí organismu před jízdou je velmi důležitá z hlediska prevence poranění. Rozcvička trvá nejméně 15 minut a celé tělo má být prohřáté a protažené a tím je dobře připraveno k jízdě a rezistenci k úrazům.

Padej se naučit padat

Samostatnou kapitolu prevence úrazů věnujeme pádům. Právě pády u zimních sportů významně promlouvají do statistik úrazovosti, a to zejména z toho důvodu, že padat zkrátka neumíme a pádům se nevyhneme. Mnohé školy v zahraničí to vědí a k práci instruktorů patří výuka pádů již jako samozřejmost.

„Je pádný se naučit pády“

U začátečníků je většina zranění způsobena právě špatným způsobem pádů – proto se pády nacvičují již na začátku výuky. Špatné provedení pádu může vést přinejmenším k pohmoždění těla. V horších případech dochází ke zlomení končetin. Nejprve je vhodné vyzkoušet si techniku pádů bez snowboardu. Při obou pádech se k brzdění pohybové energie používají paže. Prsty ruky se nesmějí zabořit do sněhu a pád nesmí být tlumen plochou dlaně, kdy vzniká velký tlak na zápěstí a tím často dochází k jeho zlomení.

Na českých horách již také nebývá výuka pádů zanedbávaná. Je ale rozdíl v trvání celé výuky. Zatímco se v Německu dostanou klienti na snowboard nejdříve po hodině a půl, u nás je to, podle empirického šetření, prakticky hned.

– Pád na frontside (dopředu)

Dlaně jsou sevřeny v pěst, paže pokrčeny v loktech a přitaženy před hrudníkem k tělu. Těžiště těla musí být snížené. Těsně před dopadem na sníh je potřeba napnout nohy a energii pádu ztlumit předloktím, ne koleny.

– Pád na backside (dozadu)

Držení paží je stejné jako u pádu na frontside, jen s tím rozdílem, že nejsou přitaženy k tělu před hrudníkem, ale zůstávají vedle těla. Brada je přitažena na prsa a záda jsou zakulacena. Sbalením těla se docílí nejlepšího překulení přes záda. Pohybovou energii ztlumí předloktí, která směřují podél těla. V žádném případě nesmí dojít k natažení paží za tělo.

Zdroj: Časopis Zdravotně sociální fakulty Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, bulletin Centra úrazové prevence. Náhledová fotografie: Gustavo Fring z Pexels

Sledovat