1.8k 0

Sklářská Poruba je jedním z největších lyžařských středisek v polských Krkonoších. Opravdu pro každého lyžaře

Sklářská Poruba je jedním z největších lyžařských středisek v polských Krkonoších. Lyžařští amatéři mají k dispozici 20 lyžařských vleků, z toho šest na svazích hory Szrenice, která se tyčí přímo nad městem.

Jedná se o kotvové vleky a jednu sedačkovou lanovku rozdělenou na dvě sekce. Tato lanovka, postavená v roce 1962, byla mnohokrát modernizována a dnes je schopna na vrchol Szrenice vyvézt přes 1400 osob za hodinu.

V roce 2010 byla zprovozněna nová lanovka „Krkonoše Express”. Tato šestimístná sedačka je nejdelší a nejmodernější lanovkou svého typu v Polsku. Její délka je 2393 m. Lyžaře vyveze nahoru za pouhých osm a půl minuty.

Dolní stanice lanovky vznikla přímo vedle I. sekce vleku na Szrenici. Horní stanice se nachází nedaleko Svátečního Kamene, nad rozdělením sjezdovek Lolobrygida a Śnieżynka. Během hodiny vyjede nahoru přes 2000 lidí.

Szrenice pro všechny

Na svazích Szrenice je připraveno 5 sjezdovek s celkovou délkou přes 10 km. Jedná se o sjezdovky s různou obtížností. Na své si zde přijde úplně každý.

Nejvíce emocí těm nejnáročnějším zkušeným lyžařům zaručí sjezdovka FIS, tzv. Stěna, s místy až 50% sklonem. Nejdelší trasa – sjezdovka Lolobrygida nabízí délku přes 4400 m. Známý, oblíbený a spíše lehčí svah Medvídek Pú (Puchatek) pořádá noční jízdy až do 22 hodin.

Szrenica, Szklarska Poręba, Polsko. Fotka od Grzegorz Rakowski z Unsplash

Nižší kopce v okolí

Kromě toho v této lokalitě najdete i mnoho kratších sjezdovek situovaných na svazích nižších kopců buď přímo ve Sklářské Porubě nebo u silnice směrem na Jakuszyce (Babiniec, Wiciarka). Celkem na lyžaře přijíždějící do Sklářské Poruby čeká celkem 20 km sjezdovek.

Sněhové podmínky

Díky ideálním klimatickým podmínkám, srovnatelným s alpskými, se zde hrubá sněhová pokrývka drží až do časného jara. Na severních svazích lze někdy jezdit i v dubnu a i sníh i přes vysoké teploty a březnové slunce netaje.

Dovolenou ve Sklářské Porubě si můžete naplánovat nejen uprostřed zimní sezóny, ale také ke konci zimy a začátkem jara. Dostatek sněhu je zaručen. Březnové sjezdy mají své stálé příznivce, kteří už léta přijíždějí za lyžováním v paprscích jarního slunce. Svahy jsou uměle zasněžovány a mnohé z nich mají vlastní osvětlení, což umožňuje lyžovat i po setmění.

Pravidelné akce a závody ve sjezdovém lyžování ve Sklářské Porubě:

Pohár „Łabského“ ve sjezdovém lyžování
Mistrovství základních škol ve sjezdovém lyžování a jízdě na snowboardu
Mistrovství předškoláků ve sjezdovém lyžování
Turnaj čtyř svahů – lyžařské závody pro děti
Sudetská mládežnická sportovní liga – závody ve sjezdovém lyžování
Babiniec Night Jam Session – freestylové závody na snowboardu a lyžích
Pohár rozhlasové Trojky ve sjezdovém lyžování
Celopolská olympiáda mládeže v zimních sportech
Hvězdy na sněhu – hvězdy polského showbusinessu na svazích SKIARÉNY Szrenice
Pohár starosty Sklářské Poruby ve sjezdovém lyžování a jízdě na snowboardu
Memoriál Egona Myśliwce ve sjezdovém lyžování

Zdroj: szklarskaporeba.pl. Náhledová fotografie: Szklarska Poręba, Polsko. Fotka od Marek Piwnicki z Unsplash

Sledovat