588 0

Soutěžní disciplíny v alpském lyžování – rychlostní

Alpské lyžování (také nazývané sjezdové) má šest disciplín: sjezd, super G (super giant), obří slalom, slalom, paralelní slalom a alpská kombinace. Soutěže jsou rozděleny na rychlostní a/nebo technické soutěže a konají se na mnoha národních a mezinárodních mistrovstvích a pohárech a také na zimních olympijských hrách.

Každá disciplína je provozována na svislé trati s červenými a modrými brankami. Skládají se z jedné, popřípadě dvou tyček či ze dvou tyčí spojených nataženou plachtou. Aby lyžař nebyl diskvalifikován, musí objíždět každou bránu v určitém pořadí. Tratě se liší v závislosti na soutěži a mění se podle délky trasy, stupně sklonu, počtu projetých branek a rozestupů mezi nimi.

Rychlostní disciplíny

Sjezd

Pro mnoho lidí je sjezd považován za nejdůležitější soutěž v alpském lyžování. Je to bezpochyby nejpůsobivější rychlostní soutěž. Maximální rychlost při sjezdu může dosáhnout 160 km/h, zatáčky jsou velmi náročné a skoky z desítek metrů jsou v této soutěži běžné. 

Nejdůležitější charakteristiky:

– na sjezdové trati je rozdíl úrovní mezi startem a cílem mezi 450 a 800 metry pro ženy a mezi 750 a 1100 metry pro muže

– počet branek závisí na trati

– alespoň jedna plná rychlost v časovém výjezdu

– obvykle jeden sjezd.

Některé sjezdové tratě, jako je Lauberhorn ve švýcarském Wengenu a Streif v Kitzbuhelu v Rakousku, jsou ve světě alpského lyžování legendární.

Super G, tedy super giant

Super G. Fotka od Getty Images

Super G je něco mezi sjezdem a obřím slalomem co do rychlosti, délky tratě a počtu branek. 

Nejdůležitější charakteristiky:

– na sjezdové trati je rozdíl mezi startem a cílem mezi 400 a 600 metry pro ženy a mezi 400 a 650 metry pro muže;

– mezi 28 a 45 brankami

– jezdci na trati netrénují v plné rychlosti, ale musí se s ní seznámit

– jeden sjezd.

Super G je spíše technickou soutěží než sjezdem, protože rozdíl úrovní mezi startem a cílem je menší a branky jsou blíže u sebe. Super giant je na druhou stranu rychlejší než obří slalom.

Alpská kombinace (kombinace rychlostní i technické disciplíny)

Soutěž nazvaná alpská kombinace se skládá ze sjezdu nebo superobřího slalomu, po kterém následuje slalom. Časy z obou jízd se sečtou a určí se konečný výsledek. V alpské kombinaci jsou důležité dovednosti lyžaře, rychlostní i technické.

Během lyžařské sezóny je však málo akcí, kde se závody v této disciplíně konají. Protože se lyžaři specializují na rychlost nebo techniku ​​a obojí je v této soutěži důležité, je alpská kombinace v soutěži stále méně.

Hlavní závody v alpském lyžování

Alpské lyžování na nejvyšší úrovni se odehrává na trati Světového poháru, kde jsou odměněni nejlepší lyžaři, kteří vykazují vysokou formu po celou sezónu. Tradičně sezóna začíná v říjnu na ledovci Sölden v Rakousku.

Mistrovství světa v alpském lyžování se koná každé dva roky. Během nich jsou oceněni nejlepší lyžaři, kteří se zúčastní šesti soutěží: sjezd, super G, obří slalom, slalom a alpská kombinace a týmová soutěž, které se účastní závodníci z různých zemí.

Alpské lyžování je od roku 1936 také olympijským sportem. Pět soutěží (sjezd, super G, obří slalom, slalom a alpská kombinace) žen i mužů se koná každé čtyři roky během zimních olympijských her.

Zdroj: www.salomon.com/pl. Náhledová fotografie: Getty Images

Sledovat