416 0

Státy světa, kde nejvíce lidí vyráží na sjezdovky

Lyžařská střediska se dnes mohou spolehnout na mnohem víc než jen na své sjezdovky a mnohé z nich se mohou pochlubit michelinskými restauracemi, skvělými nákupními příležitostmi a wellness centry, kde si lidé mohou odpočinout po dlouhém dni na horách. 

Podle časopisu Forbes je Evropa již léta přední světovou destinací pro lyžaře, přičemž střediska roztroušená po Alpách a Pyrenejích si získávají vynikající pověst. 

Také americký stát Colorado každoročně vítá masy lyžařů, které přitahují velkolepé svahy jižních Skalistých hor. Místa jako Vail Mountain, Breckenridge (viz úvodní fotka) a Keystone jsou jedny z nejoblíbenějších destinací, které každoročně přitahují miliony lyžařů. 

Masivní síť sjezdovek v americkém resortu Vail Mountain v Coloradu. Fotka od Getty Images

Výzkum Laurenta Vanata zjistil, že USA mají nyní celkem 55 milionů návštěv lyžařů za sezónu (na základě posledního pětiletého průměru myšleno měřením zhruba před třemi lety), z nichž velká většina (51,6 milionu) pochází z USA. Na druhém místě je s těsným odstupem Francie s 54 miliony návštěv lyžařů za sezónu, z nichž asi 15 milionů přijíždí ze zahraničí. Rakousko, další země známá svými sjezdovkami, je třetí s 52 miliony návštěv za sezónu. 

Které státy vítají největší počet vyznavačů sjezdovek

Fotka od https://blogs-images.forbes.com/niallmccarthy/files/2018/12/20181205_Skilaender_FORBES.jpg

V grafice výše je zobrazen průměrný počet návštěv lyžařů za sezónu (poslední pětiletý průměr do roku zhruba 2019). Světle modrý sloupec ukazuje počty lyžařů rezidujících v dané zemi a tmavý sloupec je číslo zahraničních návštěvníků zimních středisek.

Návštěva lyžaře je definována jako návštěva jednoho lyžařského areálu po dobu celého dne nebo jeho části za účelem lyžování, snowboardingu nebo jiných sjezdových aktivit. Lyžař lyžující po celý týden představuje 7 lyžařských návštěv.

Zdroj: www.forbes.com. Náhledová fotografie: Getty Images

Sledovat