173 0

Za zimní romantikou klidně na druhý konec republiky aneb krásy Česka, které si v zimě nesmíte nechat ujít

V mnoha domácnostech v této době určitě panuje zklamání z toho, že si pravděpodobně letos nezalyžujeme. Ale co takhle obout sněhule, batoh s termoskou hodit na záda a vyrazit obdivovat zimní krásy naší vlasti? Jsem si jistá, že nebudete litovat. 

Petrova skála u Spálova 

Oderské vrchy jsou samy o sobě přírodním úkazem, který stojí za to vidět. Pokud se rozhodnete je navštívit, nesmíte zapomenout na Petrovu skálu. Okolo obce Spálov se ve starých břidlicových štolách tvoří krápníky dosahující až na zem. Tak neváhejte a nenechte se o tuto okouzlující podívanou připravit. 

Krajina (Getty images)

Naděje v naději 

Jedná se o největší v České republice a zároveň jedinou svého druhu u nás. O čem je řeč? O ledové jeskyni Naděje v CHKO Lužických hor nedaleko obce Hamr u Naděje. Dlouhá léta byla pro místní zdrojem ledu a při vstupu do ní si opravdu připadáte, jak kdyby se vám vlévala do žil nová naděje. Od roku 1988 je jeskyně sice uzamčena kovovou mříží (aby se zabránilo úmyslnému poškozování), klíč si však můžete vypůjčit na správě CHKO Lužické hory v Jabloneckém Podještědí. 

Jako u Yettiho 

Pokud jste nadšenci do lezení, následující tip je právě pro vás. Ledová stěna Vír je ledopádem nacházejícím se v údolí řeky Svratky. Při pohledu na ni a jejích 45 metrů výšky si ani neuvědomíte, že je uměle vytvořená. Naopak, máte pocit, že jste se ocitli u Yettiho doma. Tak opatrně, aby na vás odněkud nevybafnul. 

České Švýcarsko na více způsobů 

České Švýcarsko je, hlavně v zimě, opravdovou pastvou pro oči. Nedaleko obce Brtníky se nachází něco, co byste za hromadami sněhových zavějí nečekali – unikátní barevné krápníky. Brtnické ledopády však nabízí mnohem víc. O jejich kráse svědčí i jejich historie. Obdivovat je jezdili naši západní sousedé už za dob první republiky. Než k nim však vyrazíte, ověřte si, zda opravdu najdete to, co hledáte. Kvůli neustálým klimatickým změnám je totiž rok od roku vzácnější je spatřit, tak abyste nevážili cestu nadarmo. 

A na závěr nesmím opomenout ani pohádkovou Vílí jeskyni na břehu řeky Křinice u obce Lípov. Každým rokem se zde vytváří nadpozemské ledové útvary, které si může přijít prohlédnout každý. Tak co? Vyrazíte do Jeskyně Víl hledat svého ledového trpaslíka? 

Zdroje: oderske-vrchy.cz, kudyznudy.cz, Náhledová fotografie: Gettyimages

Sledovat