212 0

Jak si posílit imunitu před zimou? Otužování je jedním ze způsobů

Vídáváte kolem sebe často samé otužilce? Jestli ano, není divu, protože pobyt v mrazivě studené vodě se považuje za klíč k velmi dobré, až nezlomné imunitě.

čemu nám otužování pomáhá?

Slouží k předcházení různým nemocem, ať už se jedná o chřipku virového původu nebo o obyčejnou rýmu. Udává se, že otužováním se člověku zesiluje jeho fyzická i psychická odolnost. Dokonce je zjištěno, že studená voda působí na spalování tuků. Může se provádět doma ve sprše, v řece, jezeře nebo třeba v přehradě.

Dá se považovat za nebezpečný sport?

Tento způsob upevnění lidského zdraví je velmi prospěšný, ale i krajně nebezpečný zároveň. Musíme mít na paměti, v jaké kondici se právě nacházíme, a podle toho volit optimální teplotu vody a délku otužování. Toto mrazivé osvěžení si můžeme bezpečně dopřávat postupným otužováním ve vodě od 10 °C do 0°C. Laicky řečeno, dokud voda nezamrzne. S chladem si však není radno zahrávat. Jestliže do vody zaplujeme příliš rychle a zůstaneme v ní příliš dlouho s nedostatečným dýcháním, můžeme si zadělat na trvalé zdravotní problémy, ba dokonce přivodit smrt.

Jak na pobyt v chladu pohlíží Oliver Pape?

Pro inspiraci bych chtěla zmínit jednoho velmi talentovaného mladého člověka, kterým je
účastník kulinářské soutěže MasterChef Česko Oliver Pape. Tento mladík se otužování věnuje už nějaký ten pátek a změny jsou na něm jistě znát. Každé ráno se chodí otužovat do proudící vody, kde tráví několik jednotek, někdy i desítek minut. Sám tvrdí, že otužování činí člověka šťastným, protože se z těla vyplavují důležité hormony a neurotransmitery navozující dobrou náladu a pocit štěstí.

Oliver Pape se svou přítelkyní. Zdroj: instagram.com/_oliverpape_

Otužování nejen pro zdraví

Mezi hormony řadíme např. endorfin, nazývaný také jako hormon štěstí. Nejznámějšími neurotransmitery jsou serotonin a dopamin, které slouží k přenášení vzruchů v lidském organismu. Bez těchto látek bychom ostatně nemohli prožívat chvíle úspěchů, radosti a životního naplnění.

Fotka od photochur z Pixabay 

Historie otužování

Abychom nezůstali pouze u faktu, že pobyt v ledové vodě je fenoménem dnešní doby, zabrousíme i hlouběji do historie ledového sportu. František Venclovský byl nejznámějším a nejslavnějším českým otužilcem, který v roce 1971 jako první Čech přeplaval kanál La Manche za neuvěřitelných 15 hodin a 26 minut. Tímto se zapsal do historie otužování a v roce 1976 mu byl udělen titul Zasloužilý mistr sportu.

A co vy, začnete se také otužovat?

Dnešní doba je velice zaneprázdněna prací, sociálními sítěmi a lidé nemají čas
se zastavit. Někteří však už na výhody otužování přišli a stalo se součástí jejich každodenních životů. Stanete se jedním z těch, kteří si své dny naplňují tímto zdravým potěšením?

Inspirace: instagram.com/_oliverpape_, náhledový obrázek: GettyImages

Sledovat