1.4k 0

Kupujeme dětské lyže: Jak správně vybrat délku?

Děti obvykle ještě nejsou zkušení lyžaři. Délka lyží pro děti je tedy jedním ze zásadních faktorů, na které je třeba se při nákupu zaměřit. Jízda na lyžích by totiž měla být pro děti potěšením, aby mohly rychleji dosahovat pokroku. Zde jsou nejdůležitější rady, jak vybrat správnou délku dětských lyží.

Nekupujte dlouhé lyže!

Neopakujte chybu, kterou dělají nezkušení rodiče – nekupujte dětem lyže, které „jim poslouží ještě pár let“. Jízda na delších lyžích je pro drobečky obvykle náročnější a zejména velmi únavná. Pro dítě je pak obtížnější rozvíjet své lyžařské dovednosti, což i dost kazí požitek a zábavu na lyžařském kurzu. S krátkými lyžemi dosáhnou děti pokroku mnohem jednodušeji.

Proto naše nejlepší rada zní: Dopřejte dítěti každý rok lyže odpovídajících rozměrů. Časem lze jedny lyže využít i na dvě sezóny, ale to pouze tehdy, pokud dítě mezitím hodně nevyrostlo nebo neudělalo významný pokrok v technice jízdy.

První dětské lyže do podpaží

Pro děti, které na lyžích teprve začínají, budou ideální lyže sahající jim pouze do podpaží, když se narovnají. Pokročilejší malí lyžaři už by měli jezdit na lyžích, které jim sahají po ramena. A malí závodníci, kteří už šikovně lyžují na sjezdovkách, si mohou dovolit lyže dlouhé až po nos.

Jak při nákupu dětských lyží ušetřit

Málokdo si může dovolit rok od roku investovat tisíce korun do nákupu nových lyží pro své dítko nebo dokonce více dětí. Dá se to ovšem řešit i jinak.

Program každoroční výměny

Některé obchody s lyžařskou výstrojí nabízejí speciální program každoroční výměny dětských lyží za větší. V řetězcích se sportovními potřebami můžete například v rámci programu „Rostoucí dětské lyže“ koupíte nové lyže pouze první rok, každý další rok pak tyto lyže vyměníte za větší téměř zdarma, tedy za mírný poplatek několika stokorun. Informujte se v těchto obchodech předem.

Nákup lyží v bazaru

Další možností je nákup lyží v bazaru. Na internetu naleznete desítky odkazů na bazary lyží, obvykle jde o kamenné prodejny či půjčovny lyží a lyžařské výstroje, kde se kromě nových modelů dají zakoupit i použité kousky s velkou slevou.

Půjčení lyží v půjčovně

Třetí možnost je lyže pro dítě půjčit v půjčovně lyží. Toto řešení je zvláště atraktivní pro rodiče dětí, které stráví na lyžích pouze týden či dva z celé sezóny. Půjčení lyží je mnohem levnější než jejich pořízení, je však třeba počítat se zálohou, kterou musíte složit před jejich půjčením. Některé lyžařské školy (zejména v Alpách) nabízejí v ceně výukového kurzu zapůjčení dětských lyží grátis nebo za velmi nízké ceny.

Zdroj: www.onthesnow.sk. Náhledová fotografie: freephoto z Freepik

Sledovat