161 0

Jaký vánoční stromeček je ten správný? Pomůžeme vám vybrat ten ideální

Je hned 5 různých způsobů, jak si vybrat ten správný stromeček, který vám bude při každém pohledu dodávat vánočního ducha. Je ale potřeba zamyslet se i nad okolnostmi, a na ty se teď podíváme.  

Umělý stromeček vs. živý stromeček

Ano, v dnešní době je umělý stromek téměř nerozpoznatelný od těch živých. Má spoustu výhod – vydrží vám mnoho let, neopadají z něho jehličky a je s ním jednoduchá manipulace. Po svátcích ho zase složíte a schováte do krabice. 

Na druhé straně je živý stromeček. Ten vám sice déle jak jednu sezónu nevydrží, často pod ním musíte zametat, ale přece jen je o něco více kouzelný a navíc hezky voní. 

Právě na živé stromky se dnes podíváme trochu blíže a zmíníme si způsoby, kde ten správný sehnat

Umělý stromeček je téměř k nerozeznání od živého
Fotka od Marissa Daeger z Unsplash
  1. Stromek z půjčovny 

Zní to možná trošku komicky, ale ano, i vánoční stromek si lze pouze vypůjčit. Ceny se většinou drží na pár stovkách korun a vypůjčit si ho můžete na jak dlouho si budete přát. Stačí najít firmu, která tyto služby provozuje a doveze vám stromeček přímo ke dveřím.

2.  Plantážový stromek

Odsud pochází naprostá většina vánočních stromků. Na plantáži mají dostatečný čas a prostor aby vyrostly do dokonalosti. 

Dobré je si pohlídat, aby byl stromeček pěstovaný v České republice, protože tím minimalizujete poškození stromku během dopravy a navíc podpoříte české zemědělce. 

3.  Stromek z lesa nebo ze soukromých farem 

Není les, jako les. Jistotu, že jste si koupili kvalitní a krásný strom budete mít pouze tehdy, když se zaměříte na obhospodařované lesy nebo soukromé pěstitele. Budete tak mít jistotu, že bylo o váš stromeček hezky postaráno. 

Stromky ze soukromých farem dostávají patřičnou péči 
Fotka od Taylor Rooney z Unsplash

4.  Strom v květináči

Tuhle variantu zvolte ve chvíli, kdy chcete aby vám stromeček vydržel co nejdéle, a je vám líto ho použít pouze pro jednu sezónu. Teplo domova je přjemné, ale ne pro takový strom. Proto je potřeba ho pravidelně zalévat a po vánocích ho zkusit zasadit na zahrádce, nebo třeba zpátky do lesa. Další rok ho zase vykopete a takhle stále dokola. 

Fotka od gpointstudio z freepik.com

5.  Prořezávaný stromek

Tato varianta je vhodná především pro ochránce a milovníky přírody. Kvůli velkým porostům podél cesty, nebo třeba kvůli elektrickému vedení bývají stromy bez lítosti seřezávány. Tyto stromy nejsou sice dokonalé a sem tam je nějaká větvička jinak dlouhá, ale díky vám může mít strom ještě nějaké využití. 

Zdroj: thespruce.com, Náhledový obrázek:Getty images

Sledovat