293 0

K prochladnutí může dojít na horách velmi rychlo. S jeho nepříjemnými následky, ale budete bojovat o trochu déle

Už od malička nám maminky říkávaly, ať se pořádně teple oblečeme než půjdeme ven a měly samozřejmě pravdu. Prochladlé svaly vás dokáží totiž naprosto vyřadit z aktivního způsobu života klidně i na několik měsíců. Neberte to na lehkou váhu. Je důležité, abyste vnímali jakékoliv první signály a včas to začali řešit. Nejedná se zde jenom o nevhodné oblečení do studeného, zimního počasí. Potíže vám může způsobit i klimatizace, průvan z otevřeného okna, nebo třeba když se rychle zpotíte a pak se zase rychle zchladíte.

Podíváme se na tři různé zdravotní problémy, které vám takové prochladnutí může způsobit:

1. Natržený sval

Natržený sval je velmi bolestivá záležitost, která vás může vyřadit ze hry na několik týdnu až měsíců. Pokud se před fyzickou zátěží dostatečně nezahřejete, budou vaše svaly méně pružné a tím pádem vám hrozí jejich natržení. Proto když sportujete v chladném počasí, je o to víc důležité se předem dostatečně zahřát, aby vaše tělo bylo připravené na zátěž. 

Fotka od freepik z Freepik

2. Blok bederní nebo krční páteře 

Blok páteře má za vinu opět špatné nebo popřípad žádné protažení po výkonu. Zatuhlé a prochladlé svaly na zádech nebo na krku jsou velmi nepříjemné a velmi obtěžující a nepříjemné bolesti. Příčinou může být již zmiňovaná klimatizace nebo velký průvan z oknen a dveří. Problém může nastat i po tréninku, nebo nějakém fyzickém výkonu, kdy je člověk zpocený a rychle se zchladí. Vaše svaly se nadměrně vypnou a tím pádem ztuhnou. Nejen proto je důležité se i po výkonu pořádně protáhnout. 

Fotka od jcomp z Freepik

3. Zmrzlá ramena

Ano, opravdu existuje syndrom zmrzlého ramene. Váš pohyb ramen může značně omezit. Doprovází jej také palčivá bolest, která je nepříjmená nejen během spánku. Dávejte si tedy pozor, ať zatuhlým svalům předejdete a chladné zimní počasí vás nedostane!

Zdroj: www.heart.org, Náhledový obrázek: Gettyimages

Sledovat